Jak dobrze wybrać hodowlę?

Zapadła decyzja, chcemy psa! Z różnych względów nie chcemy psa ze schroniska, tylko szczenię z hodowli, wybraliśmy nawet rasę. Skąd wziąć maluszka, który będzie nam towarzyszył przez długi czas?

Jeżeli nie mamy znajomych, którzy posiadają psa wybranej rasy, nikt nam nie umie doradzić wówczas najprostszy sposób to internet. Siadamy więc przed komputerem, wpisujemy nazwę rasy i szukamy... szukamy hodowli, bo gdzieś słyszymy, że szczenię musi pochodzić z legalnej hodowli, ale co to znaczy do końca nie wiemy.

Co to jest w ogóle hodowla? To nie jedynie nazwa, to nie miejsce w którym kupujemy nasze wymarzone szczenię. Hodowla to świadome działanie człowieka mające na celu poprawę populacji genetycznej zwierząt, aby pokolenie potomne było lepsze od pokolenia rodzicielskiego. Zakładając hodowlę należy spełnić szereg warunków. Dobremu hodowcy nie wystarczą uprawnienia hodowlane, które bez większych problemów można zrobić odbywając trzy wystawy.

Dobry hodowca zadba o badania wszystkich psów przeznaczonych do rozrodu, zrobi badanie bioder, rzepek, serca, oczu. Jego psy będą regularnie szczepione, odrobaczone, pod ciągłą opieką weterynaryjną.

Dobry hodowca rozmnaża tylko psy zrównoważone, dobrze socjalizowane, a nie wszystkie jakie ma w domu.

Dobry hodowca ma zaufanego weterynarza, do którego może zadzwonić o każdej porze dnia i nocy i otrzymać pomoc.

Dobry hodowca jest odpowiedzialny za prowadzenie hodowli, opiekuje się swoimi zwierzętami, zapewnia im odpowiednie warunki do życia i rozwoju, pielęgnuje i posiada jedynie taką ilość psów, której jest w stanie zapewnić co najmniej dobre warunki życia.

Dobry hodowca będzie dbał o prawidłową socjalizację szczeniąt, nie wyda Ci maluszka przed 8 tygodniem życia, szczenię będzie zaszczepione, odrobaczone, wesołe i otwarte na świat.

Dobry hodowca to pasjonat rasy, może godzinami rozmawiać o swojej najukochańszej rasie i wg mnie nie powinien mieć kilku ras...

I na koniec dobry hodowca zapewnia godne warunki życia i otacza opieką swoich weteranów, czyli psy nie nadające się już do rozrodu.

I teraz jak znaleźć tą właściwą hodowlę?

Załóżmy, że wiemy iż szukamy psa tylko ze Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) Na temat dlaczego tylko ten napiszę osobny post, żeby nie mieszać i nie przedłużać. Przeglądamy strony internetowe, szukamy na FB, przeglądamy ogłoszenia o sprzedaży psów i wybieramy kilka, kilkanaście hodowli, które wzbudziły nasze zainteresowanie, rezerwujemy sobie kilka wieczorów i dzwonimy....rozmawiamy, pytamy, opowiadamy o sobie. Po wstępnej selekcji umawiamy się na wizytę w hodowli, celem głębszego poznania rasy. Unikajmy hodowców, którzy mają przed nami tajemnice! Ja wiem, że niektórzy nie życzą sobie, aby ktoś zakłócał ich mir domowy, ale decydując się na prowadzenie hodowli powinni się liczyć z tym, że ktoś będzie chciał zobaczyć warunki w jakich będzie się wychowywało ich przyszłe szczenię. Chyba nie chcecie rozmawiać o hodowli w McDonaldzie czy na parkingu pod marketem? Nie wierzcie proszę w tłumaczenie, że mamy właśnie remont, że w hodowli jest wirus, że mamy chorą mamę albo inne bzdury, które mogą opowiadać nieuczciwi hodowcy, aby uniknąć Waszej wizyty. Ja bardzo sobie cenię takie spotkania przed decyzją o kupnie psa, przyszły nabywca widzi jak zachowują się psy, czy są przyjaźnie nastawione do obcych, do dzieci, jak wyglądają na co dzień, bez specjalnych przygotowań. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla hodowcy jak i przyszłego nabywcy, z którym łączymy się na kilkanaście lat, w związku z tym musimy sobie zaufać, musimy nadawać na tych samych falach.

Jeżeli wybierzemy już tą jedną, jedyną hodowlę, wówczas podajemy hodowcy jak najwięcej informacji o sobie, o swoim trybie życia, o zainteresowaniach, o oczekiwaniach w stosunku do przyszłego psa. Dobry hodowca notuje te informacje celem wyboru odpowiedniego szczeniaka. Psy mają różne charaktery, różnią się nieraz diametralnie, mimo iż pochodzą z tego samego miotu i dobry hodowca to widzi, potrafi doradzić. Ogólnie wiadomo, że bichonki to małe, wesołe pieski, przyjazne dla dzieci, ludzi i innych psów. To prawda, ale dobry hodowca wie, że ten będzie większy, ten jest spokojniejszy, ten wcześnie staje, a kolejny najpóźniej idzie spać, jeszcze inny jest niejadkiem lub żarłokiem.

Wybierając hodowle, nie działajcie pod wpływem impulsu. Wybierzcie świadomie, nawet jeżeli na szczenię musicie poczekać. Kupując od prawdziwego, profesjonalnego hodowcy, oprócz szczeniaka otrzymujecie cząstkę jego samego, jego wiedzy, doświadczenia i miłości do rasy oraz gwarancję, że macie Państwo wsparcie i pomoc przez całe życie Waszego pupila.

Życzę udanego wyboru :)

Photo by Diego Rezende from Pexels